Ptice - nemojte odletjeti 

 U Hrvatskoj zabilježeno oko 400 vrsta ptica, od kojih je 230 gnjezdarica, čime se Hrvatska svrstava u sam vrh Europe po raznolikosti ornitofaune, tj. faune ptica. Veliki je broj vrsta tih raspjevanih pernatih stanovnika široko rasprostranjen, ali neke su ipak ograničene na određena područja. Tako ćete, primjerice, sredozemnog galeba vidjeti isključivo na krajnjemu jugu zemlje, bjeloglavog supa na otocima Kvarnera, tetrijeba gluhana na Velebitu i u Gorskom kotaru, a orla kliktaša oko poplavnog područja oko rijeke Save. 

Ako se pitate koja je najmanja ptica u Hrvatskoj, odgovor je "težak" poput jedne žličice šećera, tj. samo 5 g, jer je upravo tolika masa vatroglavog kraljića. S druge strane, populacija žličarke (Platalea leucordia) u Hrvatskoj je veoma mala te je stoga ova neobična ptica strogo zaštićena vrsta. Hrana su joj ribe, žabe, ličinke kukaca i rakovi, a svoje "zalogaje" lovi neobičnim kljunom koji izgledom podsjeća na žlicu, po čemu je i dobila ime. Kako biste vidjeli ovu dragocjenu pticu, posjetite Park prirode Lonjsko polje ili neke od ribnjaka u Slavoniji. 

Možda gajite veliku simpatiju i poštovanje prema sovama, pticama sinonimima mudrosti. Jedna je od najčešćih sova u Hrvatskoj mala ušara, koja je ime dobila po dvama karakterističnim dugačkim perima na glavi koja, kada su podignuta, podsjećaju na uši.

Zvijeri

U hrvatskim planinskim predjelima i šumama bukve i jele žive velike zvijeri poput vuka, medvjeda i risa, koje su u većini zapadnoeuropskih država nestale, ali i drugi veći sisavci kao što su divlje svinje, srne, jeleni, divokoze te brojne ptice i druge karakteristične planinske vrste. Ris je najveća mačka koja obitava na području Europe, a procjenjuje se da danas u Hrvatskoj živi najviše 40 do 60 životinja na području Like, Gorskog kotara i Ćićarije.

Na hrvatskim planinama svoj dom nalaze i manje zvijeri, poput kune, jazavca i lisice, a posebno su značajni relikti Dinarida runati voluhar i krški puh

 

Bez obzira na ljudski strah od zmija, one imaju važnu ulogu u prirodi te je tako većina zmija u Hrvatskoj zakonom strogo zaštićena. U planinskim je područjima moguće susresti zaštićene otrovnice poput poskoka i planinskog žutokruga

Česti je stanovnik vrtova u području Dalmacije obična čančara, također zakonom zaštićena životinja koja je ugrožena promjenama u okolišu, izlovljavanjem, požarima te prodajom na crnom tržištu.

Ako gostujete na obalnom području Hrvatske, uz malo sreće, po zidovima svojih apartmana vidjet ćete kućnog macaklina, koji je i zaštitni znak otoka Lošinja. Riječ je o izrazito spretnoj životinjici koja se po sasvim okomitim površinama penje zahvaljujući ljepilicama koje se nalaze na svih pet prstiju.

Izradite web-stranice besplatno! Ova web stranica napravljena je uz pomoć Webnode. Kreirajte svoju vlastitu web stranicu besplatno još danas! Započeti